Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/home/fe009100:/usr/share/pear) in /home/fe009100/www_root/leddennesvietenie/wp-content/themes/hemlock/functions.php on line 91

Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/fe009100/www_root/leddennesvietenie/wp-content/themes/hemlock/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/fe009100/www_root/leddennesvietenie/wp-content/themes/hemlock/functions.php on line 93
Denné svietenie – výhody, montáž, zapojenie | leddennesvietenie.sk

Denné svietenie – výhody, montáž, zapojenie

28. január 2015
led-denne-svietenie-montaz-zapojenie

Denné svietenie si postupne získava čoraz viac a viac priaznivcov, dokonca v niektoých nových autách ho máte už od výroby. Kedy a načo ho vlastne máte používať? To sa dozviete v našom článku.

Vedeli ste, že svietenie počas dňa bežným svetlometom veľmi neprospieva? Sú totiž celé vyrobené z plastov. To v kombinácii s vysokou teplotou nieje práve najvhodnejšie (taká bežná Osram žiarovka vytvára teplotu vo vnútri svetlometu až 200° C!). Ďalej si treba dávať pozor na kvalitu žiaroviek – tie menej kvalitné vyrábajú ÚV žiarenie poškodzujúce svetlomety. To znamená, že potom musíte leštiť plastové kryty svetlometov, nakoľko sa svetlomety zahmlievajú a svetelná priepustnosť klesá. Je dobré tak kupovať žiarovky s ÚV filtrom, ale ani to neznamená, že sa nám svetlomety “nezakalia”. Ďalšia vec, na čo si treba dávať pozor je príliš tlakovaná voda v autoumyvárkach a na chemikálie, ktoré sú namiešané v samoobslužných umyvárkach, napr. na rozpúšťanie hmyzu z karosérie vozidla. Je toho samozrejme viac, čo nepriaznivo vplýva na svetlomety. Slnko – vysoká teplota a žiarenie, alebo naopak v zime nasolený sneh.

Denné svietenia, ktoré pozostávajú z LED diód vás od týchto problémov zachránia. LED dióda sa nezohrieva počas svojej činnosti a jej prúdový odber je naozaj nízky. Preto sú aj vhodné pre denné svietenie, nakoľko alternátor vozidla zaťažujú minimálne na rozdiel od neustále zapnutých stretávacích svetiel. Čím viac spotrebičov nám vo vozidle pracuje, tým alternátor motoru kladie väčší odpor, a motor sa za cenu vyššej spotreby benzínu/nafty musí snažiť aby ním vládal točiť  (o spotrebe palív sme písali aj v tejto Infografike).

Na Slovensku je svietiť počas dňa povinné (v noci samozrejmosťou), ale ak svietite “denným svietením“, musí spĺňať niekoľko podmienok:

1. Musí mať označenie DRL (Daytime/Daily Running Lights)

2. Musí byť správne namontované – od boku vozidla max. 40cm, od spodku vozidla min. 25cm a svetlá musia byť od seba vzdialené viac ako 60cm (Viď obrázok)

DRL UNI back

3. Nemali by (ale možu! Viac aj v tomto článku, kt. sme pre vás našli) svietiť súčasne so stretávacími svetlami. K tomu slúži aj pribalený modul – automatický spínač, ak ho tam však nemáte, dá sa dokúpiť aj samostatne.

Zapojenie:

Nájdite si poistku, ktorá sa zmení na plusovú – teda na napätie 12Volt – po otočení kľúčom v zapaľovaní, a kedy sa LED svetlá automaticky rozsvietia. Zároveň si nájdite poistku, ktorá sa zmení na plusovú po zapnutí stretávacích svetiel vozidla a prívod z nej pripojte ku riadiacej cievke na relé (spínač), ktorý zabezpečí to, že pôvodný plusový prívod na LED svetlá odpojí, teda zhasnú. Nezabúdajte na kvalitnú izoláciu. Ak montujete svetlá do plastových nárazníkov, je možné ich pekne prilepiť silikónovým tmelom.

Každé svetlo by malo mať 3 vodiče – čierny, červený a žltý. Presnú schému zapojenia denných svetiel vidíte na obrázku.

denne-svietenie-zapojenie-drl

Pri montáži je tiež vhodné (a jednoduchšie) použiť tzv. rýchlospojky, ktoré kúpite v obchode – elektro. Vodiče tak jednoducho scvaknete dokopy a máte kontakt vodiča s vodičom. LED svetlá upevňujete na nárazník napr. samorezkami aj bez zbytočného predvŕtania. K montáži potrebujete len pár vecí – samorezky, šrubovák, skúšačku na 12V a izolačnú pásku. Pokiaľ sa však necítite technicky zručný, odporúčame montáž zveriť odbornému servisu.

Dúfame, že sme Vám týmto článkom pomohli rozhodnúť sa pri kúpe denného svietenia, ako aj pri jeho zapojení. Nezabúdajte, že LED technológia šetrí energiu, palivo, ale aj životné prostredie.

LED denné svietenia nájdete aj na našom eshope: http://dennesvietenie.eu/autoled/denne-svietenie/led-denne-svietenie-denne-svietenie/

Viac...

1 komentár

Komentovať

*